Ajeti povezani sa temom Isa a.s., broj veza 39


1 Sura El-Maide, ajet br. 47. "i sljedbenicima Indžila smo bili naredili da sude prema onome što je Allah objavio u njemu. Oni koji nisu sudili prema onome što je Allah objavio - pravi su grješnici."


2 Sura El-Maide, ajet br. 72. "Nevjernici su oni koji govore: 'Bog je - Mesih, sin Merjemin!' A Mesih je govorio: 'O sinovi Israilovi, ibadet činite Allahu, i mome i vašem Gospodaru!' Ko drugog Allahu smatra ravnim, Allah će mu ulazak u Džennet zabraniti i boravište njegovo će Džehennem biti; a nevjernicima neće niko moči pomoći."


3 Sura El-Maide, ajet br. 73. "Nevjernici su oni koji govore: Allah je jedan od trojice! A samo je jedan Bog! I ako se ne okane onoga što govore, nesnosna patnja će, zaista, stiči svakog od njih koji nevjernik ostane."


4 Sura El-Maide, ajet br. 75. "Mesih, sin Merjemin, samo je poslanik - i prije njega su dolazili i odlazili poslanici - a majka njegova je uvijek istinu govorila; i oboje su hranu jeli. Pogledaj kako im Mi iznosimo jasne dokaze, i pogledaj, zatim, njih kako se odmeču."


5 Sura El-Maide, ajet br. 109. Na dan kada Allah sakupi poslanike i upita: "Da li su vam se odazivali?" - oni će reči: "Mi ne znamo jer samo Ti znaš sve tajne."


6 Sura El-Maide, ajet br. 112. A kada učenici rekoše: "O Isa, sine Merjemin, može li nam Gospodar tvoj trpezu s neba spustiti?" - on reče: "Bojte se Allaha, ako ste vjernici."


7 Sura El-Maide, ajet br. 114. Isa, sin Merjemin, reče: "O Allahu, Gospodaru naš, spusti nam s neba trpezu da nam bude praznik, i prvima od nas i onima kasnijim, i čudo Tvoje, i nahrani nas, a Ti si hranitelj najbolji!"


8 Sura El-Maide, ajet br. 115. Ja ću vam je spustiti - reče Allah - ali ću one među vama koji i poslije ne budu vjerovali kazniti kaznom kakvom nikoga na svijetu neču kazniti.


9 Sura El-Maide, ajet br. 116. A kada Allah rekne: O 'Isa, sine Merjemin, jesi li ti govorio ljudima: "Prihvatite mene i majku moju kao dva boga uz Allaha! " - on će reči: "Čist si Ti od toga! Meni nije prilično da govorim ono što nemam pravo. Ako sam ja to govorio, Ti to več znaš; Ti znaš šta ja znam, a ja ne znam šta Ti znaš; samo Ti jedini sve što je skriveno znaš."


10 Sura Merjem, ajet br. 16. I spomeni u Knjizi Merjemu: kada se od ukučana svojih na istočnu stranu povukla


11 Sura Merjem, ajet br. 22. I ona zanese i bremenita se skloni daleko negdje.


12 Sura Merjem, ajet br. 23. I porođajni bolovi prisiliše je da dođe do stabla jedne palme. 'Kamo sreče da sam ranije umrla i da sam potpuno u zaborav pala!', povika ona.


13 Sura Merjem, ajet br. 25. Zatresi palmino stablo, posut če po tebi datule svježe


14 Sura Merjem, ajet br. 30. Ja sam Allahov rob", reče on, "meni če On Knjigu dati i vjerovjesnikom me učiniti,


15 Sura Merjem, ajet br. 35. Nezamislivo je da Allah ima dijete, Uzvišen je On! Kad nešto odredi, On za to rekne samo: "Budi!" - i ono bude.


16 Sura El-Mu`minun, ajet br. 52. Ova vaša vjera - jedna je vjera, a Ja sam Gospodar vaš, pa Me se bojte!


17 Sura El-Enbija, ajet br. 91. A i onu koja je sačuvala djevičanstvo svoje, u nju život udahnusmo, i nju i sina njezina znamenjem svjetovima učinismo.


18 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 57. A kad je narodu tvome kao primjer naveden sin Merjemin, odjednom su oni, zbog toga, zagalamili.


19 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 58. I rekli: 'Da li su naša božanstva bolja ili on?' A naveli su ti ga kao primjer samo zato da bi spor izazvali, jer su oni narod svađalački.


20 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 59. On je bio samo rob na koga smo Mi blagodati prosuli i učinili ga primjerom sinovima Israilovim.


21 Sura Ali -Imran, ajet br. 45. I kada meleci rekoše: "Merjema, Allah te raduje sinom koji je Riječju od Njega stvoren, čije je ime Mesih, Isa, sin Merjemin, ugledan i na ovom i na drugom svijetu i jedan od Allahu bliskih!


22 Sura Ali -Imran, ajet br. 46. On će govoriti ljudima i u kolijevci, i kao odrastao i jedan od dobrih!


23 Sura Ali -Imran, ajet br. 47. Ona reče: "Gospodaru moj, kako ću ja imati dijete kada me muškarac nije dodirnuo?!" "Eto, tako", reče, "Allah stvara što On hoće! Kada nešto odluči, On samo kaže: 'Budi!' i to biva!


24 Sura Ali -Imran, ajet br. 48. On ga poučava knjizi i mudrosti, i Tevratu i Indžilu.


25 Sura Ali -Imran, ajet br. 49. I šalje ga kao poslanika sinovima Israilovim: "Donio sam vam znak od Gospodara vašega: stvorit ću vam nešto poput ptice, i u nju puhnuti, pa će, Allahovom voljom, ptica biti; iscijelit ću slijepa od rođenja i gubava, i oživljavat ću mrtve voljom Allahovom; i kazivat ću vam šta jedete i šta u domovima vašim gomilate! U svemu tome ima dokaza za vas ako vjernici budete!


26 Sura Ali -Imran, ajet br. 50. Potvrđujući tako istinitost Tevrata, objavljenog prije mene, i dopuštajući nešto što vam je bilo zabranjeno, jer ja vam donosim dokaz od Gospodara vašega! Pa Allaha se bojte, a meni pokorni budite!


27 Sura Ali -Imran, ajet br. 51. Allah je doista i moj i vaš Gospodar i Njemu se klanjajte! To je Pravi put!


28 Sura Ali -Imran, ajet br. 52. I kada je Isa osjetio da oni ne vjeruju, rekao je: "Ko su pomagači moji na putu prema Allahu?" "Mi smo pomagači Allahove vjere", rekoše učenici, "mi u Allaha vjerujemo", a ti budi svjedok da smo mi muslimani!


29 Sura Ali -Imran, ajet br. 53. Gospodaru naš, mi vjerujemo u ono što si Ti objavio, mi Poslanika slijedimo, pa upiši nas među svjedoke!


30 Sura Ali -Imran, ajet br. 54. A oni su spletke pravili, pa je i Allah to pravio (njima)! A Allah to najbolje umije!


31 Sura Ali -Imran, ajet br. 59. Primjer Isaov doista je kod Allaha isti kao i primjer Ademov: od zemlje ga je stvorio, a zatim mu rekao: "Budi!" i on bi!


32 Sura Ali -Imran, ajet br. 84. Reci: "Mi vjerujemo u Allaha i u ono što je objavljeno nama, i što je objavljeno Ibrahimu, i Ismailu, i Ishaku, i Jakubu i potomcima, i u ono što je dano Musau i Isau i vjerovjesnicima od Gospodara njihovoga; mi nikakvu razliku između njih ne pravimo, i mi se Njemu predajemo.


33 Sura En-Nisa`, ajet br. 155. Zato što su zavjet prekršili i što u Allahove Dokaze nisu povjerovali, što su bez razloga vjerovjesnike ubijali i što su govorili: "Naša srca su u omotu!" Allah im je, zbog nevjero­vanja, njihova srca zapečatio, pa ih samo malo vjeruje.


34 Sura En-Nisa`, ajet br. 156. i zbog nevjerovanja njihova i zbog iznošenja teških kleveta protiv Merjeme


35 Sura En-Nisa`, ajet br. 157. I zbog riječi njihovih: "Mi smo ubili Mesiha, Isaa, sina Merjemina, Allahova poslanika..." A nisu ga ubili ni raspeli, već im se pričinilo. Oni koji su se o njemu u mišljenju razilazili, oni su samo o tome u sumnji bili; o tom nisu ništa pouzdano znali, samo su nagađali; a sigurno je da ga nisu ubili",


36 Sura En-Nisa`, ajet br. 158. već ga je Allah uzdigao Sebi. - A Allah je Silan i Mudar.


37 Sura En-Nisa`, ajet br. 159. I nema nijednog sljedbenika Knjige koji, prije njegove smrti, neće u njega kako treba povjerovati, a na Sudnjem danu on će protiv njih svjedočiti.


38 Sura En-Nisa`, ajet br. 171. O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte u svom vjerovanju i o Allahu govorite samo istinu! Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i stvoren je Riječju Njegovom, koju je Merjemi dostavio, i život mu dao; zato vjerujte u Allaha i Njegove poslanike i ne go­vorite: "Trojica su!" Prestanite, bolje vam je! Allah je samo jedan Bog, slavljen neka je On, zar da ima dijete?! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji, i Allah je do­voljan kao zaštitnik.


39 Sura En-Nisa`, ajet br. 172. Mesihu neće biti zazorno da bude Allahov rob, pa ni meleki, Njemu najbliži. A one koji­ma bude zazorno da Njemu robuju, i one koji se budu oholili, Allah će ih sve pred Sebe prikupiti.